Market Basket – June 15th 2009
- 1 head of cauliflower for $2.29
- 1 green pepper for $.69
- 1 2 lb. bag of carrots for $1.19
- 1 2 lb. bag of onions for $.99
- 1 zucchini for $.93
- 1 quart of milk for $1.49
- 1 box of Grape Nuts for $3
- 2 packages on naan for $4
- 1 can of chick peas for $.75
- 1 bag of bread flour for $2.99
- 1 bag of AP flour for $1.99
- 1 can of tomato paste for $.50
Total? $20.81
Trader Joe’s – June 18th 2009
- 1 quart of OJ for $2.99
- 5 lbs. jasmine rice for $3.29
- 1 bag of lemons for $1.49
- 1 jar of peanut butter for $1.79
Total? $9.56
Hannaford – June 18th 2009
- 1 can of crushed pineapple for $.87
- 2 cans of great northern beans for $1.08
- 1 Skor bar for $.79
Total? $2.74
Winchester Farmers’ Market – June 20th 2009
- 1 quart of strawberries
- 1 loaf of bread
- 1 bunch of radishes
- 1 red potato
- 1 summer squash
- 1 log of chèvre
- 1 wedge of blue cheese
Total? $21.42
Trader Joe’s – June 20th 2009
- 1 lb. butter for $1.99
- 1 dozen eggs for $1.49
Total? $.348
Alpine Butcher – June 20th 2009
- 2 Italian Sausages for $.87 (Yup, $.87 – they were delicious, too. The Alpine Butcher will be seeing a lot more of me this summer!)
Grand total? $58.88